Evde nasıl el yapımı mum yapabilirim?

Evde nasıl elyapımı mum hazırlayabilirsiniz?

Merhaba Kızlar!
Devamlı mağazalara gidip yeni mumlar mı alıyorsun? Pijama partilerin için uygun ortamı yaratacak mumlar mı arıyorsun? Ya da belki yeni yılda sevdiğin arkadaşlarına hediye edebileceğin şık bir hediye almak istiyorsun.Evet, sana yardımcı olmak için buradayım!

Mum Yapımı İçin Gerekli Malzemeler:
Balmumu yaprağı (40x20cm boyutlarında)
Fitil
Saç kurutma makinası
Kurabiye şekilleri

Silindir Mum Yapımı:
1. Eğer satın aldığın balmumu, rulo halindeyse önce onu yumuşak hareketlerle aç.Eğer sertleşmişse, saç kurutma makinasını düşük ısıda çalıştırarak biraz yumuşatabilirsin.
2. Uygun boyda fitili kesip, balmumu yaprağının kısa tarafına yerleştir ve yuvarla. İşte, kendine şık ve kalın bir mum yaptın!

İnce ve Çizgili Mum Yapımı:
1. Balmumu yaprağının kısa tarafına fitili yerleştir, sıkıca kıvır ve iyice sıkıştır. Balmumu biraz yapışkan bir madde olduğu için aslında düşündüğünden daha kolaylıkla yapabilirsin. Ardından yuvarlamaya başla, ama iyice sıkı ve düzgün sarmaya dikkat et.
2. Bütün balmumunu sardığında, saç kurutma makinası ile birleşim yerini ve tabanını hafifçe ısıtarak düzleştirmeye çalış.
3. Balmumu yapraklarını ikiye bölerek birbirine eş iki mum da yapabilirsin.Eğer istersen farklı iki rengi üst üste koyup birlikte de sarabilirsin.Böylece çok hoş, katmanlı ve çizgili görünümlü bir mum da elde edebilirsin.Gerekirse saç kurutma makinası ile hafif ısıda son katmanı ve tabanınıdüzeltebilirsin.

Şekilli Mum Yapımı:
1. Bir balmumu yaprağını güzelce aç ve kurabiye kalıbıyla (yıldız, çiçek, balık ya da herhangi bir şekil olabilir) çift sayıda kesebildiğin kadar çok şekil kes. 12 -16 arasında olursa ideal boyda bir mum olur.
2. Şekilleri tam ortalarından ikiye böl ve ilk önce tam yarısını üst üste diz. Sonra diğer yarım parçaları da sıkıca diz.İki yarım aynı uzunlukta olsun.
3. Şimdi elinde bir mumun iki yarısı var.Bir yarıyı yatay olarak yatır ve dikkatlice fitili yerleştir. Üzerine diğer mum yarım bloğunu, fitili tam ortada kalacak şekilde yerleştir.
4. Gerekirse saç kurtuma makinası ile hafifçe ısı vererek birbirlerine iyice yapışmalarını sağla.
5. Şimdi mumu dikey hale getir ve fitilin dışarıda kalan kısmını düzelt.Zevkine gore seçeceğin renklerle dilediğin şekillerde mumlar yapabilirsin. Yaratıcılığını kullan!İstersen yatak odanı bu mumlarla süsleyebilir, istersen arkadaşlarına kendi ellerinle yaptığın mumları hediye edebilirsin!

İşte bu kadar! Şimdi sıra sende.Arkadaşlarınla birlikte yapıp son derece eğlenebilirsin.Bana bu konudaki deneyimlerini anlatmanı bekliyorum!

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !